Skip to content

1006 Bell StreetToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$66,900
Last Sale Date
May 6, 1980

Property Information

Block1502.11
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,896
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
21%
Improvement Value:$365,600
79%
Total Assessment$462,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,424+5.2%
2024$8,008+14.3%
2023$7,004+0.4%
2022$6,973+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook 3916, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1971