Skip to content

856 Peppertree DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block1502.12
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,200
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$300,400
75%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,291+5.2%
2024$6,931+6.1%
2023$6,533+0.4%
2022$6,504+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 15887, Page 201Recorded9/8/2014

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14038, Page 491

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11287, Page 1572

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5068, Page 220

Property Sale

Sale
$31,081
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971