Skip to content

1086 Audubon DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block1502.13
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,669
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
29%
Improvement Value:$237,600
71%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,093+5.2%
2024$5,792+15.2%
2023$5,028+0.4%
2022$5,005+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$402,000
Sq Ft1,669DeedBook 18867, Page 438Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$201,500
DeedBook 14121, Page 498

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4867, Page 856

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4304, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1961