Skip to content

812 Holiday CourtToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Jan 31, 1985

Property Information

Block1502.14
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,592
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
30%
Improvement Value:$235,100
70%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,139+5.2%
2024$5,835+21.8%
2023$4,790+0.4%
2022$4,769+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4277, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1968