Skip to content

821 Holiday CourtToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block1502.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,970
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
24%
Improvement Value:$296,800
76%
Total Assessment$388,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+5.2%
2024$6,730+14.8%
2023$5,862+0.4%
2022$5,836+13.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,970DeedBook 17941, Page 1935Recorded6/29/2020

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft2,182DeedBook 17716, Page 1184Recorded12/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1961