Skip to content

820 Westfield DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Dec 19, 1997

Property Information

Block1502.17
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,308
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
35%
Improvement Value:$172,700
65%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,838+5.2%
2024$4,599-6.8%
2023$4,937+0.4%
2022$4,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5539, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1971

Property Sale

Sale
$3,400
DeedBook NaN, Page NaN