Skip to content

1082 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block1502.18
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,606
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$203,100
67%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,519+5.2%
2024$5,247+23.2%
2023$4,259+1.9%
2022$4,180+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 17154, Page 195Recorded6/22/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 15168, Page 1809

Property Built

Built

Year Built: 1967