Skip to content

816 Apple CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block1502.20
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,736
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
36%
Improvement Value:$252,400
64%
Total Assessment$392,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146+5.2%
2024$6,792-1.4%
2023$6,889+22.8%
2022$5,608+4.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,736DeedBook 18453, Page 1208Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 17956, Page 1516Recorded7/9/2020

Property Sale

Sale
$169,000
Sq Ft1,736DeedBook 17842, Page 1518Recorded4/2/2020

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5709, Page 738

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4631, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1985