Skip to content

820 Apple CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 21, 2015

Property Information

Block1502.20
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,840
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
36%
Improvement Value:$241,900
64%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,882+5.2%
2024$6,541+4.8%
2023$6,240+0.4%
2022$6,213+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 16155, Page 1249Recorded8/7/2015

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 14188, Page 480

Property Sale

Sale
$88,595
DeedBook 4345, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1985