Skip to content

1059 Dove StreetToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block1502.21
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5002

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,202
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
44%
Improvement Value:$175,000
56%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,718+5.2%
2024$5,435+18.6%
2023$4,584+0.4%
2022$4,564+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$12,250
DeedBook 3841, Page 207