Skip to content

2345 Donna Dee CourtToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block159
Lot12.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,603
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,600
33%
Improvement Value:$685,900
67%
Total Assessment$1,025,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,685+5.3%
2024$17,751+29.1%
2023$13,749+0.4%
2022$13,688+4.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft4,603DeedBook 17111, Page 1245Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$492,738
DeedBook 12424, Page 1570

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$682,200
DeedBook 5589, Page 447