Skip to content

2333 Donna Dee CourtToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block159
Lot12.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,226
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
45%
Improvement Value:$395,100
55%
Total Assessment$717,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,066+5.3%
2024$12,413+35.4%
2023$9,168+3.8%
2022$8,831+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft3,226DeedBook 19072, Page 1207Recorded6/20/2022

Property Sale

Sale
$243,900
DeedBook 10202, Page 1292

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$682,200
DeedBook 5589, Page 447