Skip to content

2322 Crystal Mile CourtToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 24, 2019

Property Information

Block159
Lot16.21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,136
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
45%
Improvement Value:$433,100
55%
Total Assessment$793,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,450+5.3%
2024$13,729+9.5%
2023$12,540+2.2%
2022$12,273+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft3,136DeedBook 17663, Page 1053Recorded10/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$401,900
DeedBook 11840, Page 1572