Skip to content

2350 Vermont AvenueToms River, NJ 08755

Built 2005

Last Sale Price
$1,380,000
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block159
Lot16.25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,721
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,200
20%
Improvement Value:$851,800
80%
Total Assessment$1,065,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,404+12.8%
2024$17,196-1.6%
2023$17,481+8.0%
2022$16,180+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,380,000
Sq Ft3,721DeedBook 19022, Page 1081Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft4,334DeedBook 18544, Page 1964Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$730,512
DeedBook 12575, Page 1733

Property Built

Built

Year Built: 2005