Skip to content

2353 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 2005
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$5,800,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block159
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage14,748
Acreage1.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,122,000
26%
Improvement Value:$3,255,900
75%
Total Assessment$4,323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$102,866+5.3%
2024$97,729+4.1%
2023$93,837+0.4%
2022$93,424+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,800,000
Sq Ft14,748DeedBook 19906, Page 376Recorded1/17/2025

Property Sale

Sale
$5,700,000

From:

To:

DeedBook 17440, Page 506Recorded4/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$3,794,749
DeedBook 14410, Page 1229

Property Sale

SaleMulti
$5,950,000
DeedBook 13341, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 2005