Skip to content

2359 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 2024
Commercial

Last Sale Price
$10,250,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block159
Lot6.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class10
Description3F
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage---
Acreage5.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,140,300
18%
Improvement Value:$5,082,600
82%
Total Assessment$6,222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$113,381+474.4%
2024$19,739-15.3%
2023$23,294+0.4%
2022$23,191+4.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$10,250,000
DeedBook 18946, Page 80Recorded3/11/2022

Property Sale

Sale
$2,900,000
DeedBook 18816, Page 108Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 17430, Page 365Recorded4/4/2019

Property Sale

Sale
$2,210,000
DeedBook 13624, Page 389