Skip to content

102 Starc RoadToms River, NJ 08755

Built 1977

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block165.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,098
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
30%
Improvement Value:$382,800
70%
Total Assessment$547,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,981+5.3%
2024$9,482+17.3%
2023$8,084+0.4%
2022$8,048+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 17477, Page 1188Recorded5/21/2019

Property Sale

Sale
$14,200
DeedBook 3611, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1977