Skip to content

1180 Hickory StreetToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 3, 2005

Property Information

Block165.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,296
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
37%
Improvement Value:$280,200
63%
Total Assessment$444,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+5.3%
2024$7,689+29.1%
2023$5,955+0.4%
2022$5,929+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12854, Page 1581

Property Built

Built

Year Built: 1970