Skip to content

2206 Vermont AvenueToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 17, 2017

Property Information

Block165.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,404
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
28%
Improvement Value:$416,600
72%
Total Assessment$581,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,597+5.3%
2024$10,068+9.5%
2023$9,198+0.4%
2022$9,157+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 16743, Page 1925Recorded5/22/2017

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 14803, Page 999

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5627, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 3596, Page 767