Skip to content

112 Starc RoadToms River, NJ 08755

Built 1978

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block165.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class19
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,744
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
16%
Improvement Value:$855,100
84%
Total Assessment$1,020,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,586+5.3%
2024$17,658+390.2%
2023$3,602-54.3%
2022$7,876+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft2,744DeedBook 19078, Page 977Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,744DeedBook 18645, Page 487Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$443,000
Sq Ft2,744DeedBook 18521, Page 1505Recorded6/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1978