Skip to content

1 Ann RoadToms River, NJ 08755

Built 1977
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block165.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,898
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
33%
Improvement Value:$332,300
67%
Total Assessment$497,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,061+5.3%
2024$8,608+31.1%
2023$6,565+0.4%
2022$6,536+4.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-005139-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,898DeedBook 17760, Page 1805Recorded1/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1977