Skip to content

118 Spirit Bear RoadToms River, NJ 08755

Built 2015

Last Sale Price
$423,758
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block165.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,055
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
30%
Improvement Value:$409,600
70%
Total Assessment$582,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615+5.3%
2024$10,085+14.0%
2023$8,848+0.4%
2022$8,809+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$423,758

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 16186, Page 1210Recorded9/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 15550, Page 44