Skip to content

178 Spirit Bear RoadToms River, NJ 08755

Built 2015

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block165.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,861
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
29%
Improvement Value:$470,500
71%
Total Assessment$663,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,089+5.3%
2024$11,485+4.0%
2023$11,044+0.4%
2022$10,995+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,861DeedBook 18264, Page 1359Recorded1/15/2021

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft2,861DeedBook 17442, Page 1037Recorded4/16/2019

Property Sale

Sale
$467,582

From:

To:

Sq Ft2,861DeedBook 16130, Page 1892Recorded7/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 15550, Page 53