Skip to content

101 Spirit Bear RoadToms River, NJ 08755

Built 2014

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block165
Lot10.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,734
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
28%
Improvement Value:$471,200
72%
Total Assessment$656,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,956+5.3%
2024$11,359+4.1%
2023$10,911+0.4%
2022$10,863+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,734DeedBook 16805, Page 603Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$468,318

From:

To:

Sq Ft2,734DeedBook 15892, Page 98Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$142,726

From:

To:

Sq Ft2,734DeedBook 15892, Page 95Recorded9/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 15550, Page 83