Skip to content

211 Aria RoadToms River, NJ 08755

Built 2016

Last Sale Price
$495,500
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block165
Lot10.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description2228
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,228
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
31%
Improvement Value:$402,800
69%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,564+5.3%
2024$10,036+5.0%
2023$9,555+0.4%
2022$9,513+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,500

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 17042, Page 947Recorded3/5/2018

Property Sale

Sale
$449,381

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 16342, Page 110Recorded3/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 15550, Page 95