Skip to content

240 Aria RoadToms River, NJ 08755

Built 2016

Last Sale Price
$528,000
Last Sale Date
Jan 10, 2018

Property Information

Block165
Lot10.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description2384
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,384
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
31%
Improvement Value:$433,400
69%
Total Assessment$626,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,413+5.3%
2024$10,843+7.6%
2023$10,074+0.4%
2022$10,030+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$528,000

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 17025, Page 694Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$430,057

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 16469, Page 1552Recorded8/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 15550, Page 125