Skip to content

244 Aria RoadToms River, NJ 08755

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block165
Lot10.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description2741
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,741
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,000
30%
Improvement Value:$455,200
70%
Total Assessment$648,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,810+5.3%
2024$11,220+4.4%
2023$10,749+0.4%
2022$10,702+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,741DeedBook 20173, Page 40Recorded10/23/2025

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,741DeedBook 16927, Page 723Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$489,527

From:

To:

Sq Ft2,741DeedBook 16365, Page 1429Recorded4/13/2016

Property Sale

Sale
$150,639

From:

To:

Sq Ft2,741DeedBook 16365, Page 1423Recorded4/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 15550, Page 128