Skip to content

251 Aria RoadToms River, NJ 08755

Built 2015

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block165
Lot10.24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,652
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
34%
Improvement Value:$394,400
66%
Total Assessment$599,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,921+5.3%
2024$10,376-7.9%
2023$11,261+2.7%
2022$10,961+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,652DeedBook 18005, Page 823Recorded8/12/2020

Property Sale

Sale
$475,187

From:

To:

Sq Ft2,652DeedBook 16009, Page 1609Recorded2/19/2015

Property Sale

Sale
$162,750

From:

To:

Sq Ft2,652DeedBook 16009, Page 1605Recorded2/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 15550, Page 149