Skip to content

167 Spirit Bear RoadToms River, NJ 08755

Built 2016

Last Sale Price
$414,970
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block165
Lot10.28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,075
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
32%
Improvement Value:$388,900
68%
Total Assessment$570,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,402+5.3%
2024$9,882+8.9%
2023$9,073+0.4%
2022$9,033+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$414,970

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 16466, Page 32Recorded8/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 15550, Page 161