Skip to content

187 Spirit Bear RoadToms River, NJ 08755

Built 2017

Last Sale Price
$568,160
Last Sale Date
Dec 7, 2017

Property Information

Block165
Lot10.34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description3187
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage3,187
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
27%
Improvement Value:$495,900
73%
Total Assessment$682,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,442+5.3%
2024$11,821-1.6%
2023$12,008+0.4%
2022$11,955+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$568,160

From:

To:

Sq Ft3,187DeedBook 16964, Page 1607Recorded12/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 15550, Page 176