Skip to content

211 Spirit Bear RoadToms River, NJ 08755

Built 2016

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block165
Lot10.40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class19
Description2055
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,055
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
30%
Improvement Value:$408,200
70%
Total Assessment$581,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,589+5.3%
2024$10,061+13.3%
2023$8,883+0.4%
2022$8,844+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 17394, Page 1693Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$393,900

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 16447, Page 1281Recorded7/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 15550, Page 194