Skip to content

6 Ronda RoadToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 16, 1986

Property Information

Block165
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,752
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
55%
Improvement Value:$299,400
45%
Total Assessment$669,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+5.4%
2024$11,337-5.3%
2023$11,973+0.5%
2022$11,919+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4424, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1980