Skip to content

1195 North Maple AvenueToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 3, 2017

Property Information

Block165
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,716
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,400
29%
Improvement Value:$545,700
71%
Total Assessment$766,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,958+5.3%
2024$13,261+8.4%
2023$12,233+0.4%
2022$12,179+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,716DeedBook 16741, Page 1783Recorded5/18/2017

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,716DeedBook 16176, Page 686Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 10840, Page 1140

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 10057, Page 851