Skip to content

1157 North Maple AvenueToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$18,500
Last Sale Date
May 4, 1979

Property Information

Block165
Lot5.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,768
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
57%
Improvement Value:$179,700
43%
Total Assessment$418,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,618+5.3%
2024$7,237+3.3%
2023$7,007+0.4%
2022$6,976+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 3820, Page 546