Skip to content

1179 North Maple AvenueToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2015

Property Information

Block165
Lot5.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class17
Description2F4G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,528
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
46%
Improvement Value:$278,100
54%
Total Assessment$516,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,411+5.3%
2024$8,941-4.6%
2023$9,368+0.4%
2022$9,326+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980