Skip to content

1171 North Maple AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Date
Aug 9, 1995

Property Information

Block165
Lot5.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,235
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
47%
Improvement Value:$272,800
53%
Total Assessment$511,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,314+5.3%
2024$8,849+4.7%
2023$8,451+0.4%
2022$8,414+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5292, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1983