Skip to content

2281 Clover Hill LaneToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Jun 15, 2015

Property Information

Block165
Lot6.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,418
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,200
36%
Improvement Value:$660,100
64%
Total Assessment$1,031,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,790+5.3%
2024$17,852+13.4%
2023$15,740+0.4%
2022$15,671+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft4,418DeedBook 16111, Page 1791Recorded6/19/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12891, Page 554

Property Sale

Sale
$551,400
DeedBook 11309, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 2003