Skip to content

2292 Clover Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2017

Property Information

Block165
Lot6.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,810
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
46%
Improvement Value:$433,900
54%
Total Assessment$805,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,684+5.3%
2024$13,950+7.8%
2023$12,945+4.2%
2022$12,420+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft3,810DeedBook 16794, Page 927Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$434,490
DeedBook 10968, Page 1002

Property Built

Built

Year Built: 2002