Skip to content

67 Cox Cro RoadToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block166
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class18
Description2F5G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,616
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,800
24%
Improvement Value:$670,500
76%
Total Assessment$885,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,130+5.3%
2024$15,325+10.4%
2023$13,881+0.4%
2022$13,820+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2001