Skip to content

202 Prosperity CourtToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block166
Lot1
QualifierC202
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage1,284
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
43%
Improvement Value:$140,900
57%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,480+5.2%
2024$4,257+9.7%
2023$3,882+0.4%
2022$3,865+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,284DeedBook 19401, Page 715Recorded6/9/2023

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 17180, Page 603Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 15415, Page 1361

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 10124, Page 1406

Property Built

Built

Year Built: 2000