Skip to content

1605 Rio Grande DriveToms River, NJ 08755

Built 2018

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block166
Lot3.01
QualifierC2105
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class35
Description3F1G
Dwellings1
ZoningMF4
Sq Footage1,696
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
52%
Improvement Value:$168,000
48%
Total Assessment$353,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,432+5.3%
2024$6,110+7.9%
2023$5,665+0.4%
2022$5,641+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,696DeedBook 18598, Page 1368Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$261,135
DeedBook 17133, Page 1564

Property Built

Built

Year Built: 2018