Skip to content

1351 Forest Glen CourtToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block167
Lot1.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,295
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
35%
Improvement Value:$614,700
65%
Total Assessment$944,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,212+5.3%
2024$16,353+16.5%
2023$14,034+0.4%
2022$13,972+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft4,295DeedBook 18357, Page 747Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft4,295DeedBook 16190, Page 1443Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 14252, Page 1073

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 12826, Page 701

Property Sale

Sale
$366,585
DeedBook 5634, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1998