Skip to content

2292 Forest Ridge CourtToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jun 24, 2015

Property Information

Block167
Lot1.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,801
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,200
38%
Improvement Value:$529,400
62%
Total Assessment$860,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,680+5.3%
2024$14,897+14.2%
2023$13,045+0.4%
2022$12,987+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,801DeedBook 16125, Page 1516Recorded7/7/2015

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 15231, Page 669

Property Sale

Sale
$272,900
DeedBook 5717, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1999