Skip to content

2295 Big Enough WayToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 19, 2013

Property Information

Block167
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,480
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
43%
Improvement Value:$471,500
57%
Total Assessment$821,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,968+5.3%
2024$14,220+9.9%
2023$12,937+0.4%
2022$12,880+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 15556, Page 1697

Property Sale

Sale
$464,500
DeedBook 10092, Page 173

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 5312, Page 70

Property Sale

Sale
$366,575
DeedBook 5225, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1994