Skip to content

2209 Tiiu CourtToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block167
Lot13.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,396
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
41%
Improvement Value:$544,100
59%
Total Assessment$929,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,928+5.3%
2024$16,083+13.6%
2023$14,161+0.4%
2022$14,099+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 4813, Page 849