Skip to content

2201 Tiiu CourtToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block167
Lot13.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F4G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,745
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
43%
Improvement Value:$508,400
57%
Total Assessment$893,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,278+5.3%
2024$15,465+4.3%
2023$14,823+0.4%
2022$14,758+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft3,745DeedBook 18296, Page 1768Recorded2/4/2021

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 4836, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1989