Skip to content

2207 Arvell CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2001

Property Information

Block167
Lot14.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,567
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
60%
Improvement Value:$236,500
40%
Total Assessment$591,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,777+5.3%
2024$10,239-23.3%
2023$13,342+0.4%
2022$13,283+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 5263, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1995