Skip to content

2203 Arvell CourtToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block167
Lot14.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,138
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
38%
Improvement Value:$579,000
62%
Total Assessment$934,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,017+5.3%
2024$16,168+18.0%
2023$13,697+0.4%
2022$13,636+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft4,138DeedBook 17162, Page 102Recorded6/29/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5591, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1998