Skip to content

1395 Bridport DriveToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block167
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,550
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,200
47%
Improvement Value:$448,000
53%
Total Assessment$839,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,290+5.3%
2024$14,527+8.3%
2023$13,409+1.9%
2022$13,156+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$867,000
Sq Ft3,328DeedBook 18536, Page 1340Recorded6/17/2021

Property Sale

Sale
$532,000
DeedBook 14575, Page 849

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 12815, Page 1424

Property Sale

Sale
$485,165
DeedBook 11612, Page 1631

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 10777, Page 1249