Skip to content

1391 Bridport DriveToms River, NJ 08755

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2026

Property Information

Block167
Lot19.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,764
Acreage1.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$390,800
34%
Improvement Value:$742,400
66%
Total Assessment$1,133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,647+5.3%
2024$19,616+14.0%
2023$17,204+0.4%
2022$17,128+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$864,000

From:

To:

Sq Ft4,743DeedBook 16358, Page 1919Recorded4/6/2016

Property Sale

Sale
$582,888
DeedBook 11319, Page 1307

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11060, Page 563